Parent Info

Staff List

ACADEMIC STAFF 2018 – 2019

C J D Mairs, MA (Edinburgh) Principal
J C Budding, BEd (Sheffield Hallam) Deputy Principal – Pastoral
N G H James MA (York) Deputy Principal – Academic
D J Dalziel, BSc (London), PG Dip (Leeds) Deputy Principal – External Relations
S P Adamson, MA (Manchester), English, Duke of Edinburgh’s Award Scheme, Careers, Head of Booth/Platt House
D Aston, BA (Central England Birmingham), Head of Design Technology
W L M Atkins, BSc (Keele), Head of Biology, CCF
Mrs C Bailey, MSc (Leicester), EAL Coordinator
Dr P M Beagon, MA, DPhil (Oxford), Head of Classics
Mr D Berry, BSc (Huddersfield), , Head of Psychology
Mrs N Bibi, BSc (Manchester), Mathematics
Miss J C Brown, BA (Liverpool), Physical Education
Miss L E Bowden, BSc (Manchester), Biology, Head of Year 7
N P Buckley, BA (Sheffield), Business Studies and Economics, Head of Year 8
N J Chesterton, BA (Leeds), Physical Education and Games, Head of Assheton House
T M J Cotton, BEd (Manchester Metropolitan), Design Technology
Ms L J Cowan, MA (Dundee), History, Duke of Edinburgh’s Award Scheme, Head of Year 9
Mrs N L Cross, BSc (Manchester), Mathematics, Duke of Edinburgh’s Award Scheme
L Dainty, BSc (Manchester), Mathematics
M N Dowthwaite, BA (Manchester), Head of History and Politics, School Functions Officer
Miss C W Duffy, BA, M Phil (Aberystwyth), History
Mrs S Eckhardt, BA (Salford), Head of Drama
Mrs C A Eliot, BA (Heriot Watt), Head of Textiles, PSHE Coordinator
O M Gandolfi, BSc (Bangor), Biology,Duke of Edinburgh’s Award Scheme, Head of Year 10
Mrs H Garside, BA (North Wales), Modern Languages
M J A Grant, MA (Newcastle), Modern Languages, Head of Hulme House
Miss J V Graystock, BA (Liverpool), Head of Art
J J W Gumpert, MA (Cambridge), Head of Religious Studies
Mrs E Harris, BA (Liverpool), Physical Education
A P Henson, BSc (Loughborough), Physical Education
J R Hesten, BA (Manchester), Physics
Mrs A H Howarth, BEd, (Manchester Metropolitan), PG Dip, Dip SEN, PG Cert SpLD (AMBDA), SpLD APC (Patoss), Head of Learning Support
Mrs D Howarth, BSc (Manchester Metropolitan), Head of Home Economics
A H B Hurst, BA (Manchester Metropolitan), Head of Physical Education
Mrs C J Jones, BA (Manchester), English
M C Jones, MPhys (Manchester), Head of Physics
Mrs T A Kershaw, BA (Salford), Head of Modern Languages
Miss J P Knighton, BEd (Leeds Metropolitan), Head of Physical Education
Mrs J A Lamb, BSc (Liverpool), Head of Mathematics
P Langdon, BEd (Manchester Metropolitan), Computer Science
Miss L Lavin, BSc (Manchester Metropolitan), Biology, Peer Mentoring Coordinator
Mrs J Leach, BA (Hull), English
T A Leng, BA (Leeds), History, Teacher i/c Politics, i/c Newsletter
Mrs A Longley, MA (Manchester), Economics, Business Studies, Head of Year (6th Form)
Mrs D Maders, BSc (Leeds), MRSC, Head of Chemistry
Mrs L Manton-Howard, BSc (Leeds), Mathematics
A H Marshall, BSc (Hull), Geography, Director of Pastoral Care, Head of Year 11
Miss G McCarrick, BSc, (Manchester Metropolitan), Geography
Mrs J McCarthy, MA, PG Dip (Liverpool), Art, Design Technology
Dr C R Millington, BSc, DPhil, MEd (Durham, Oxford, Cambridge), Chemistry
Ms E Mills, BA (Manchester), Head of English
S J Murray, BMus (Manchester), Music
S Norbury, BSc (Liverpool John Moores), Head of Computer Science
Mrs H M North, BSc (Liverpool), Chemistry
A Peacocke, BA (Glamorgan), Head of Geography
Mrs B Peters, BA (Edge Hill), Computer Science
Miss H R Plews, BA (Liverpool), M Phil (Cantab), Classics, Head of Lees House, Academic Tutor (6th Form)
S G Rawlings, BEng (Aston), Mathematics, Physics, Head of Year (6th Form)
D R A Rees, BSc (Bradford), Head of Business Studies and Economics
M Richmond, BSc (Leeds), Mathematics, Master i/c Football
D G Robertson, BMus (Aberdeen), ALCM Director of Music
Mrs A G Robinson, BSc (Romania), MSc (Manchester), Physics
Miss M F Robles, BA (Manchester Met), Languages
Miss S E Shepherd, BA (London), i/c French
Mrs K Stansfield, MA (Sheffield), English
Mrs J Travis, DipM, Head of Careers, Food Technology
Mrs A Turner, Cert Ed (Leeds), Chemistry
Mr M Turner, BEd (Leicester) Mathematics
Miss R L Turner, BSc (Loughborough) Mathematics, Duke of Edinburgh’s Award Scheme Manager
Mrs S Webber, BSc (University College London), Mathematics
Mrs J C Wood, BA (Leeds), Religious Studies, Director of Pastoral Care, Head of Year 11

Hulme Nursery, Infants and Juniors

Miss C Barnett, BA (Edge Hill) Head of Nursery and Infants
Mrs A A Summers, BA (Manchester Metropolitan) Deputy Head of Nursery and Infants
Mrs R Knott, BA, (Surrey) Head of Juniors
M G Cowley, BSc (Stirling) Deputy Head of Juniors (Upper KS2)
A Booth, BA (Central England) Deputy Head of Juniors (Lower KS2)
Miss L Lavin, BSc (Manchester Metropolitan) Science Coordinator
Mrs R L Christo, BEd, (Birmingham) Acting Deputy Head of Nursery and Infants, Literacy Coordinator
P S Coulson, BSc (Edge Hill College) ICT Coordinator
S Davies, BA (Edge Hill University) PSHE Coordinator
Mrs S Dockerty BA (Huddersfield)
Miss G A Fulford-Brown, BA (Manchester Metropolitan)
Miss C Goodwin, BA (Manchester Metropolitan)
A J Halliwell, BEd (Manchester), CertEd (Manchester)
Mrs J Milnes, MA (Edinburgh)
Miss A Rees, EY QTS (Edge Hill)
Mrs H Russell, BA (York), CSLPS (OU), HLTA, QTS
Miss M Wall, BA (Manchester/Lancaster)
Mrs E White, BA (Durham)
Mrs H A Whitwam, BA (Bradford College) PSHE Coordinator

Visiting Music Teachers

Miss C Babington, BMus, PG DIp, MMus (RNCM)
MusM (VU Manc) Cello
D Browne, GRNCM Cello
Miss A Cooper, GGSM Oboe & Bassoon
Mrs V Eastham, MA, FTCL, LRSM Piano
Ms S Gibbon, GRNCM Violin
K Heggie, GRNCM Guitar
Mrs M Hulme, BSc, LTCL Violin
Mrs J Kent, CT, ABRSM Brass
Miss G Murray, BMus (RAM), PGDip (TCL) Singing
O Patrick, BMus (RCM) Percussion
Miss J Puckey, BMus Clarinet & Saxophone
Mrs S Walker, GRSM, PPRCM Flute

SUPPORT STAFF 2018-2019

Bursary Department

I Martin, BSc, FCA, FCMA Bursar and Clerk to the Governors
Mrs A Gorton Domestic Bursar
Mrs V Lawton Bursar’s PA
Mrs S Dronsfield Finance Officer (Payroll)
Mrs S Wheeler Finance Officer (Billing)
Mrs K Dean Finance Officer (Purchasing)
Mrs J Lawton HR Officer

School Offices

Mrs D Webb Principal’s PA
Mrs J Millington Deputy Principals’ PA, School Office Manager
Miss A Fenton Admissions Manager
Mrs L Wilson School Secretary
Mrs S Loughlin School Secretary
Mrs S Hargreaves Junior School Administrator
Mrs K Shaw Nursery and Infant Administrator
Mrs A Kershaw Receptionist
Mrs J Flynn Receptionist
Mrs S Summers Receptionist and Reprographics
I Hussain IT Manager
Mrs M Konstantinidou-Wagster, BSc, MSc, MA Google Apps Technical Support
Mrs C Whitworth Examinations Manager
Mrs J Mulhall Examinations Assistant
Mrs C M Sinclair, MCIPPdip ACILIP Librarian
Mrs S Green, BA Marketing and Alumni Manager
Mrs B Fisher Fundraising Director

Classroom Support

Mrs D Chapman
Mrs L Coker
Mrs D Lacey, HLTA
Mrs C Swain, HLTA
Mrs L Rothwell
Mrs J Shepherd
Ms D Smith, HLTA
Mrs L Wareing, BA (Hull)
Miss S Beroza Molina – French Assistant
J Cook

Nursery Nurses

Mrs K Ali
Miss N Craffey
Mrs J Mcainey
Mrs C Laverty
Miss L Shaw
Miss S Sanderson – Apprentice
Miss C Griffin – Apprentice
Miss Z Bibi

PE Support

Mrs S Foex, HND, PG Dip
Mrs S Gleeson
J Cook

Medical

Mrs A Dixon, RGN School Nurse

Technicians

Mrs J Baird, BA Lead Technician/Chemistry
Miss Z Read, BA Art & DT
M Roo Biology
Mrs J Thorp Science
A Watkinson Physics

Before & After-School Club

Mrs G Bienvenu Prep – Nursery and Infant Building
S Bienvenu Prep – Nursery and Infant Building
Mrs V Balakrishnan Senior School
Miss S Norton Senior School (Assistant)
Mrs R Kusar Prep – Nursery and Infant Building
Mrs C Mellor Prep – Nursery and Infant / Hulme Court Building
Miss E Shuttleworth Prep – Hulme Court Building
Miss M Williams Prep – Hulme Court Building
Miss M Zulqurnain Prep – Hulme Court Building
Miss K Williams Prep – Estcourt Building
Miss E Dawson Prep – Estcourt Building
B Kershaw Prep – Estcourt Building
Miss L Baird Reserve – Hulme & Estcourt Buildings

CCF

Major I S Blackwood (RMP) Contingent Commander
Mrs S Summers Staff Officer
SGT C Botley School Staff Instructor

Lunchtime Supervision

Mrs L Rothwell Prep – Hulme Court Building
Mrs S Gorasia Prep – Hulme Court Building
Mrs S Clear Prep – Estcourt Building
Miss K Brown Prep – Estcourt Building
Mrs F Dilbar Prep – Estcourt Building
Mrs S Dawson Prep – Nursery and Infant Building
Mrs T Longden Prep – Nursery and Infant Building
Miss S Norton Prep – Nursery and Infant Building
Mrs K Ring Prep – Nursery and Infant Building
Miss K Sheridan Prep – Nursery and Infant Building
Mrs J Smith/td> Prep – Nursery and Infant Building
Mrs N Watchman Prep – Nursery and Infant Building
Mrs K Woods Prep – Nursery and Infant Building
Mrs R Begom Prep – Nursery and Infant Building
Miss L Milloy Prep – Nursery and Infant Building

Buildings And Grounds

R Gaskell BSc Estates Manager
S R K Jess Caretaking Supervisor
C Bridgehouse Caretaker
J Watkinson Head Groundsman
M Burgess Groundsman
G Tomkins Groundsman

Governors

Mr V A K Srivastava, LLB (Hons) (Chairman of the Finance and General Purposes Committee and contactable via the School’s Bursar/Clerk to the Governors – Mr Ian Martin) Chairman
Mrs A Richards, BSc (Child Protection Governor) Vice Chairman
Mr D M Meredith, CCB Hon. Treasurer

Elected Governors

Mr J Greenwood
Mr R S Illingworth BSc
Mr R Lobley MRICS (Chairman of the Health & Safety Committee)
Mr I G R Mills
Mr A Milnes BA (Hons) FCA (Chairman of the Audit Committee)
Mr K Sanders
Mrs V Stocker LLB
Mr J Wiliiams

Representative Governors Metropolitan Borough of Oldham

Mr Z Chauhan
Mr J Sutcliffe