Parent Info

Academic Staff List

ACADEMIC STAFF 2017 – 2018

C J D Mairs, MA (Edinburgh) Principal
J C Budding, BEd (Sheffield Hallam) Deputy Principal – Pastoral
N G H James MA (York) Deputy Principal – Academic
D J Dalziel, BSc (London), PG Dip (Leeds) Deputy Principal – External Relations
Miss C Barnett, BA (Edge Hill) Head of Nursery and Infants
Mrs R Knott, BA (Surrey) Head of Juniors
S P Adamson, MA (Manchester), English,Head of Booth/Platt House
W L M Atkins, BSc (Keele), Head of Biology, CCF
Mrs C Bailey, MSc (Leicester), EAL Coordinator
Dr P M Beagon, MA, DPhil (Oxford), Head of Classics
Mrs N Bibi, BSc (Manchester), Mathematics
Miss J C Brown, BA (Liverpool), Physical Education
Miss L E Bowden, BSc (Manchester), Biology, Head of Year 7
N P Buckley, BA (Sheffield), Business Studies and Economics, Head of Year 8
N J Chesterton, BA (Leeds), Physical Education and Games, Head of Assheton House
T M J Cotton, BEd (Manchester Metropolitan), Design Technology
Ms L J Cowan, MA (Dundee), History, Duke of Edinburgh’s Award Scheme, Head of Year 9
Mrs C Davies, BA (Kent), Head of Drama, Careers
Miss C Donohoe, BA (Manchester), Cover Supervisor
L J Downie, M A (Sheffield), Mathematics
M N Dowthwaite, BA (Manchester), Head of History and Politics, School Functions Officer
Miss C W Duffy, BA, M Phil (Aberystwyth), History
Mrs C A Eliot, BA (Heriot Watt), Head of Textiles, PSHE Coordinator
O M Gandolfi, BSc (Bangor), Biology,Duke of Edinburgh’s Award Scheme, Head of Year 10
Mrs H Garside, BA (North Wales), Modern Languages
M J A Grant, MA (Newcastle), Modern Languages, Head of Hulme House
Miss J V Graystock, BA (Liverpool), Head of Art
J J W Gumpert, MA (Cambridge), Head of Religious Studies
Mrs E Harris, BA (Liverpool), Physical Education
A P Henson, BSc (Loughborough), PE
J R Hesten, BA (Manchester), Physics
Mrs A H Howarth, BEd, (Manchester Metropolitan), PG Dip, Dip SEN, PG Cert SpLD (AMBDA), SpLD APC (Patoss), Head of Learning Support
Mrs D Howarth, BSc (Manchester Metropolitan), Head of Home Economics
A H B Hurst, BA (Manchester Metropolitan), Head of Physical Education
Mrs C J Jones, BA (Manchester), English
M C Jones, MPhys (Manchester), Head of Physics
Mrs L Kaufman, BA (Leeds), Drama
Mrs T A Kershaw, BA (Salford), Head of Modern Languages
Miss J P Knighton, BEd (Leeds Metropolitan), Head of Physical Education
Mrs J A Lamb, BSc (Liverpool), Head of Mathematics
P Langdon, BEd (Manchester Metropolitan), Computer Science
Miss L Lavin, BSc (Manchester Metropolitan), Biology, Peer Mentoring Coordinator
Mrs J Leach, BA (Hull), English
T A Leng, BA (Leeds), History, Teacher i/c Politics, i/c Newsletter
Mrs A Longley, MA (Manchester), Economics, Business Studies, Head of Year (6th Form)
Mrs D Maders, BSc (Leeds), MRSC, Head of Chemistry
Mrs L Manton-Howard, BSc (Leeds), Mathematics
A H Marshall, BSc (Hull), Geography, Director of Pastoral Care, Head of Year 11
Miss G McCarrick, BSc, (Manchester Metropolitan), Geography
Mrs J McCarthy, MA, PG Dip (Liverpool), Art, Design Technology
Dr C R Millington, BSc, DPhil, MEd (Durham, Oxford, Cambridge), Chemistry
Ms E Mills, BA (Manchester), Head of English
S McRoyall, BA (Sunderland), Art
S J Murray, BMus (Manchester), Music
S Norbury, BSc (Liverpool John Moores), Head of Computer Science
Mrs H M North, BSc (Liverpool), Chemistry
A Peacocke, BA (Glamorgan), Head of Geography
Miss H R Plews, BA (Liverpool), M Phil (Cantab), Classics, Head of Lees House, Academic Tutor (6th Form)
S G Rawlings, BEng (Aston), Mathematics, Physics, Head of Year (6th Form)
D R A Rees, BSc (Bradford), Head of Business Studies and Economics
M Richmond, BSc (Leeds), Mathematics, Master i/c Football
D G Robertson, BMus (Aberdeen), ALCM Director of Music
Mrs A G Robinson, BSc (Romania), MSc (Manchester), Physics
Miss M F Robles, BA (Manchester Met), Languages
Miss S E Shepherd, BA (London), i/c French
Mrs K Stansfield, MA (Sheffield), English
C J Travis, BEd (Crewe and Alsager), Head of Design Technology
Mrs J Travis, DipM, Head of Careers, Food Technology
Miss R L Turner, BSc (Loughborough) Mathematics, Duke of Edinburgh’s Award Scheme Manager
Mrs D Y Wheldrick, BA (Preston Polytechnic), Information Technology
Mrs J C Wood, BA (Leeds), Religious Studies, Director of Pastoral Care, Head of Year 11

Nursery, Infant and Junior Schools

Mrs A A Summers, BA (Manchester Metropolitan) Deputy Head of Nursery and Infants
Mrs R L Christo, BEd, (Birmingham) Acting Deputy Head of Nursery and Infants, Literacy Coordinator
A Booth, BA (Central England) Deputy Head of Juniors (Upper KS2)
M G Cowley, BSc (Stirling) Deputy Head of Juniors (lower KS2)
Mrs H A Whitwam, BA (Bradford College) PSHE Coordinator
Miss L Lavin, BSc (Manchester Metropolitan) Science Coordinator
P S Coulson, BSc (Edge Hill College) ICT Coordinator
S Davies, BA (Edge Hill University) PSHE Coordinator
M P Bumford, BSc (Chester)
Mrs S Dockerty BA (Huddersfield)
Miss K V Evans BA (Sheffield)
Miss G A Fulford-Brown, BA (Manchester Metropolitan)
Miss C Goodwin, BA (Manchester Metropolitan)
A J Halliwell, BEd (Manchester), CertEd (Manchester)
Mrs B Humphreys, NNEB, HNC
Miss M Wall, BA (Manchester/Lancaster)
Mrs E White, BA (Durham)

Governors

Mr V A K Srivastava, LLB (Hons) (Chairman of the Finance and General Purposes Committee and contactable via the Schools’ Bursar/Clerk to the Governors – Mr Ian Martin) Chairman
Mrs A Richards, BSc (Child Protection Governor) Vice Chairman
Mr D M Meredith, CCB Hon. Treasurer

Elected Governors

Mr J Greenwood
Mr R S Illingworth BSc
Mr R Lobley MRICS
Mr I G R Mills
Mr A Milnes BA (Hons) FCA
Mr K Sanders
Mrs V Stocker LLB

Representative Governors Metropolitan Borough of Oldham

Dr Z Chauhan
Mr J Sutcliffe